Οι ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ στο παραπάνω τηλέφωνο η μέσω eimail και στα κινητα 6945245079-6972024508

ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΗΣ ΟΝΟΜΑΣΙΑΣ ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ:ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ

BΙΝΤΕΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ .....MULTINATIONS JUNIOR CORFU 2011-read more

Σάββατο 9 Ιουλίου 2011

ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΑΜΕΑ-ΒΕΡΟΛΙΝΟ

Με συνολικό απολογισμό 11 μετάλλια, ένα χρυσό, οκτώ αργυρά και δύο χάλκινα, ολοκλήρωσε την παρουσία της στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης ΑΜΕΑ που διεξάγεται στο Βερολίνο η Εθνική μας ομάδα.
Σήμερα, κατά την τελευταία μέρα των αγωνισμάτων της κολύμβησης, οι Έλληνες αθλητές κατέκτησαν ένα χρυσό, ένα αργυρό και ένα χάλκινο μετάλλιο.
Πιο συγκεκριμένα, ο Χρήστος Ταμπαξής κολύμπησε πιο γρήγορα από όλους και με χρόνο 1:23.51 αναδείχθηκε χρυσός πρωταθλητής στα 50μ. ύπτιο κατηγορία S1.
Παράλληλα, ο Αριστείδης Μακροδημήτρης πρόσθεσε άλλο ένα αργυρό μετάλλιο στην ελληνική συλλογή στα 50μ. ύπτιο κατηγορία S2 με επίδοση 1:04.75, την ίδια ώρα που ο Νίκος Τσότρας καταλάμβανε την 3η θέση στα 100μ. ελεύθερο κατηγορία S7 με χρόνο 1:07.02 κερδίζοντας το χάλκινο μετάλλιο.
Από εκεί και πέρα, η Μαρία Καλπακίδου τερμάτισε στην 4η θέση στα 50μ. ύπτιο κατηγορία S2 με χρόνο 1:25.03, ενώ την ίδια θέση κατέλαβε και ο Ανδρέας Κατσαρός στα 50μ. ύπτιο κατηγορία S1 με 1:48.10.
Επίσης, στο ίδιο αγώνισμα ο Αλέξανδρος Ταξιλδάρης αναδείχθηκε 5ος με επίδοση 1:49.11.
Τέλος, η Σεμιχά Ριζάογλου ήταν 7η στα 200μ. ελεύθερο κατηγορία S3 με 5:48.14, ενώ ο Παναγιώτης Χριστάκης κατέκτησε την ίδια θέση στα 100μ. ελεύθερο κατηγορία S6 με χρόνο 1:17.02.
Αξίζουν πολλά συγχαρητήρια και μπράβο σε όλους τους αθλητές μας που κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια και μας χάρισαν τόσες επιτυχίες και στιγμές χαράς.
Το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης ΑΜΕΑ που διεξάγεται στο Βερολίνο ολοκληρώνεται αύριο με τα αγωνίσματα της ανοικτής θάλασσας, χωρίς ωστόσο να υπάρχει ελληνική συμμετοχή.