Οι ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ στο παραπάνω τηλέφωνο η μέσω eimail και στα κινητα 6945245079-6972024508

ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗ ΤΗΣ ΟΝΟΜΑΣΙΑΣ ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ:ΝΑΥΣΙΘΟΟΣ

BΙΝΤΕΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ .....MULTINATIONS JUNIOR CORFU 2011-read more

Τρίτη 22 Φεβρουαρίου 2011

ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ-ΝΙΚΑΙΑ 2011

5 ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ ΣΕ ΤΕΛΙΚΟΥΣ- ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ ΘΕΣΗ ΔΥΟ ΣΤΗΝ ΕΚΤΗ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΕΒΔΟΜΗ ΗΤΑΝ Ο ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΚΟΛΥΜΒΗΤΩΝ ΤΟΥ ΝΑΥΣΙΘΟΟΥ ΣΤΟΥΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ.

Οι Χειμερινοί αγώνες Κολύμβησης Νοτίου Ελλάδας που διοργανώθηκαν στην Νίκαια 18-20 Φεβρουαρίου ίσως ήταν οι Χειρότεροι των τελευταίων χρόνων απο πλευράς συνθηκών.Το κολυμβητήριο αν και ήταν ίδιων προδιαγραφών με το δικό μας σίγουρα υστερούσε σε πολλούς τομείς. Βατήρες-διαδρομές-θερμοκρασία νερού ήταν σε μέτρια επίπεδα.αλλά και ο χώρος κερκίδων-αποδυτηρίων δεν επαρκούσε για μια τέτοια διοργάνωση και τόσες συμμετοχές.Σίγουρα όλα τα παράπάνω δεν ευνοούσαν στην επίτευξη καλών επιδόσεων για τους περισσότερους αθλητές και οι συνθηκες που επικρατούσαν εντός του κολυμβητηρίου μάλλον κουραζαν παρά βοηθούσαν τους αθλητές πρίν τους αγώνες.Στον οργανωτικό τομέα τα πραγματα ήταν καλά και οι αγώνες κύλησαν ομαλά χωρίς ιδιαίτερες καθυστερήσεις.
Ο Ναυσίθοος που συμμετείχε με 7 αθλητές/τριες κατάφερε να βρεθεί δύο φορές στην 5η θεση ,2 στην 6η και μία στην έβδομη.
Τήν καλύτερη εμφάνιση ειχε ο Σπύρος Αργαλιάς που ήταν 5ος στα 100 ελεύθερο(59.86), 6ος στα 200(2.09.96) και 6ος στα 400 ελευθερο(3.35.04) ενώ θα μπορούσε να πάρει και την 4η θέση στα 200 ελευθερο αν ήταν πιο τυχερος στον τερματισμό.
Πολύ καλή επίδοση και του Σπύρου Ριγανα στα 50 πρόσθιο που με χρόνο 32.99 κατέλαβε την 5η θέση ενώ με επίδοση κοντα στο 32.60 θα μπορούσε να διεκδικήσει και μετάλλιο.Δεν ήταν το ίδιο καλός στα 100 πρόσθιο αφού το αργό γυρισμα στο δεύτερο πενηντάρι τον έβγαλε εκτός τελικής 8άδας.
Η Σοφία Μουλίνου κατέλαβε την 7η θέση στην τελική κατάταξη στα 50 ελευθερο αν και σαφώς επηρεασμένη από το κλίμα των αγώνων. Σίγουρα οι χρόνοι της στα υπόλοιπα δύο αγωνίσματα,50 πεταλούδα(33.06) και 100 ελεύθερο (1.06.46) δεν ανταποκρίνονται στις πραγματικές δυνατότητές της.
Ο μεγάλος άτυχος των αγώνων ήταν ο Αγγελος Κουσουνής που επηρεαστηκε αρνητικά απο την άκυρη εκκίνηση στα 100 πεταλούδα με την έναρξη των αγώνων κατι που είχε σαν αποτέλεσμα μια επιδοση πιο αργή απο το ρεκόρ στο καλό του αγώνισμα τα 50μ πεταλούδα(28.50).
Καλή η πρώτη εμφάνιση του 13άχρονου Χρύσανθου Μέριανου που σημείωσε ατομικό ρεκόρ στα 200 ελεύθερο(2.20.22) ενώ ήταν 11ος στα 50 ελευθερο(29.27).
Η Παπαγεωργίου Αλεξάνδρα και ο Χρήστος Σαμοίλης που συμμετείχαν κυρίως στα ύπτια η πρώτη και στα πρόσθια ο 2ος δεν βρεθηκαν σε καλη μέρα με αποτέλεσμα να βρεθούν μακριά απο τις οκτάδες στη τελική κατάταξη.Τα 50 ύπτιο ήταν το καλύτερο αγώνισμα για την Παπαγεωργίου που μπόρεσε να κρατήσει την ατομική της επίδοση.
Στους αγώνες βρέθηκε για να βοηθήσει την ομάδα μαζί με τον κο Τόμπρό και ο συνεργάτης προπονητής κος Κοντοστάνος Δημήτριος.Συγχαρητήρια αξίζουν σε όλους τους αθλητές για τις διακρίσεις που έφεραν και τις προσπάθειες που κατέβαλαν σε μία ακόμη δύσκολη διοργάνωση.ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ ΕΔΩ